על אודותינו

יוצרים אמנות. יוצרים שינוי.

מרכז לפיד לאמנות ומשפט נוסד כחברה לתועלת הציבור בתחילת שנת 2018, מתוך ההכרה בעוצמתה ובחשיבותה של הזכות לאמנות על כל היבטיה - הזכות לביטוי אמנותי, הזכות לנגישות לאמנות והזכות לחינוך באמנויות.

מתוך כך, פועל מרכז לפיד לקידום הזכות לאמנות בשלושה מישורים:

1. קהילה: יצירת מיזמי אמנות מבוססת-קהילה על ידי פרטים וחברי קהילות מוחלשות החווים אי-צדק, פגיעה בזכויות, אפליה והשתקה במטרה לאפשר לסיפורם להישמע מבעד לקולות של יוצריהם.  

2. תרבות: יצירת פרויקטים אמנותיים העוסקים בצדק, בזכויות אדם ובזכות לאמנות במטרה להשפיע על השיח הציבורי בנושאים אלה. 

3. חינוך ומחקר: עידוד המחקר ועריכת הרצאות, סדנאות וימי עיון על הקשר בין אמנות למשפט ועל הזכות לאמנות.  

 

דרך יצירת אמנות מבוססת-קהילה ואמנות בכלל, המרכז פועל כדי להשיב את הקול לשותפים במיזמים ולייצר שינוי בשיח הציבורי על הסיפור שלהם וכך - על הסיפור שלנו. במיזמי אמנות וחינוך, פועל המרכז על מנת להגיע לקהילות מגוונות ורבות, ולהביא לכך שעוד ועוד קולות ישיגו מחדש את היכולת להישמע בחוזקה ובגאווה, ולשמש כמנוע לשינוי חיובי בקהילה ולהובלת שינוי בחברה כולה.

המצפן הערכי

מרכז לפיד לאמנות ומשפט

פועל להשגת מטרתו

מתוך עוצמת קשרי הגומלין

בין עולם האמנות לעולם המשפט,

בכל שדה אמנותי

ובכל תחום במשפט הציבורי

מרכז לפיד לאמנות ומשפט

פועל מתוך תפיסה הומניסטית לפיה כל אדם הוא אמן היוצר את עתידו

וכל קול הוא הזדמנות להובלת שינוי אישי וציבורי חיובי

מרכז לפיד לאמנות ומשפט

רואה בתרבות ובאמנות

כבעלות היכולת והכח 

וכנושאות באחריות

ליצירת חברה צודקת, שוויונית, חופשית, הומאנית ומונגשת לכל 

את עשר השנים האחרונות הקדשתי לעולם המשפט - הן במהלך לימודי האקדמיים באוניברסיטת תל אביב והן בעבודתי כעורך דין בשירות הציבורי. מאז ומתמיד עולם המשפט ומושג הצדק ריתקו אותי. המשפט, המבקש להביט על העולם בדיכוטומיות, אפיין את תפיסת עולמי: זכויות לעומת חובות, אשמה לעומת חפות, סמכויות השלטון לעומת חירויות הפרט, החוק לעומת הפרתו. המשפט הציע תפיסה כולית ביחס לעולם וביחס למערכות יחסים בין אנשים ובינם לבין השלטון. בשנים אלה רכשתי את אהבתי לעולם המשפט.

ואולם, ככל שהכרתי את רזי המשפט לעומק, דבר-מה נעדר מאותה "כוליות" שיוחסה לו. אט-אט נסדקה המראה האטומה של המשפט, ומבעד לרסיסים נגלו בעיניי מראות אותם לא הצליח המשפט לייצג. היו אלה יצירות אמנות שעסקו במשפט ובמושג הצדק – ציורים, מחזות, סרטים וספרים – אשר הציגו בפניי את חקר האמת כפי שהוא: לעתים שאיפה ראויה אך אידילית ולעתים כישלון מפואר וידוע מראש. גילוי זה הוביל אותי להקדיש את מלוא מרצי ולעסוק, באופן מחקרי ובאופן מעשי, בקשר הטבורי בין אמנות ותרבות לבין משפט וצדק. בעולם בו יותר ויותר מערכות יחסים מושפעות מהמשפט ונשענות עליו, מוטלת הן על המשפט והן על התרבות והאמנות אחריות כבדה - לייצר מעגלי שיח העוסקים בצדק, בשוויון ובחירות ולהוביל שינוי ציבורי, חברתי ותרבותי חיובי. 

 

בשל תחושת אחריות זו הקמתי את מרכז לפיד לאמנות ומשפט.

כפיר לפיד-משעל

כפיר הוא עורך דין, יוצר וחוקר בין-תחומי. כפיר בוגר תואר ראשון במשפטים וכלכלה מאוניברסיטת תל אביב וכן בעל תעודת מגשר. כפיר הוא בוגר התואר שני בתכנית הבין-תחומית בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב. מחקרו של כפיר במסגרת התואר השני עסק בנושא "ייצוג של ייצוג: עורך הדין בתיאטרון וחקר האמת" בהנחייתה של ראש החוג לתיאטרון, ד"ר שרון אהרונסון-להבי. כמו כן, מאז שנת 2016 מלווה כפיר את הבמאית והיוצרת פרופ' אופירה הניג בשיעור "בימוי באמצעות פרוטוקולים של בתי משפט" בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. 

לכפיר ניסיון עשיר בעולם זכויות האדם והאקטיביזם החברתי, במחקר, בהובלת פרוייקטים ובחינוך.

 

כפיר מתגורר בתל אביב עם בן זוגו, יובל זהבי, במאי תיאטרון, בוגר תואר ראשון בתיאטרון וקולנוע בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב.